Letný program pre deti 2017

… Dlho očakávaný program pre naše deti …
… sa uskutočnil po siedmy krát …
… čas plný prekvapení a zábavy …

 USKUTOČNIL SA:  10. – 14. júla 2017  … čítajte viac

Tento rok sa niesol v duchu panovania a reforiem našej vznešenej cisárovnej Márie Terézie. V tomto roku uplynulo od jej narodenia 300 rokov. Narodila sa 13. mája 1717 vo Viedni. Zomrela 29. novembra 1780 rovnako vo Viedni.

Mária Terézia bola panovníčkou – cisárovná Svätej rímskej ríše nemeckého národa, Kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, Arcivojvodkyňa Rakúska, Vojvodkyňa Parmy a Piacenzy, Veľkovojvodkyňa Toskánska.

Pondelok, 10. júla
Náš spoločný program sme začali tým, že sme si priblížili život tejto veľkej osobnosti našich dejín. Nakoniec medzi nás prišla aj samotná panovníčka. Bolo to krásne. Ona sama i jej šaty a celý obrad korunovácie, ktorý sme mohli osobne zažiť. Neskôr prišiel medzi nás aj jej nastávajúci manžel František Lotrinský. Po ich slávnostnom sobáši sme sa všetci odobrali na svadobnú hostinu. V popoludňajších hodinách na nás čakala hra – kedy sme po skupinkách prešli historickým mestom a vyšli sme na Bratislavský hrad.

Utorok, 11. júla
Dnešným dňom sme začali spoznávať reformy – zmeny cisárovnej Márie Terézie, ktoré mali a majú dosah aj na našu dobu. Dokonca i na naše deti, ktoré navštevujú základnú školu. Cestou do Trnavy sme sa dozvedeli o tom, že do čias Márie Terézie nemali dievčatá rovnakú možnosť navštevovať školy. Preto sme sa aj my rozdelili na dve skupiny – chlapci a dievčatá, aby sme si zmerali sily. Po súťažiach v meste Trnava a dobrom obede sme si pozreli mesto a jeho okolie z Mestskej veže, ktorá slúžila ako strážna veža. Domov sme sa vrátili tiež vlakom. Bol to náš prvý spoločný výlet vlakom.

Streda, 12. júla
V stredu dopoludnia sme sa vybrali k dobrým ľuďom z Červeného kríža. Nebojte sa, nič nás nebolelo. Ale zdravotnícka reforma cisárovnej Márie Terézie viedla k tomu, že lekárskemu povolaniu sa mohli venovať iba osoby, ktoré boli vzdelané v medicíne. Veď ide o život každého jedného z nás. Je dobrá vedieť poskytnúť Prvú pomoc – PP.
Popoludní sme prešli do Sadu Janka Kráľa, ktorý bol založený v období panovania cisárovnej Márie Terézie. Tu sme mali náročnú úlohu počas ktorej sme si pripomenuli hygienické pravidlá a museli sme sa snažiť vyhnúť „morovej nákaze“ v podobe dvoch rýchlo behajúcich animátorov.

Štvrtok, 13. júla
Vojenská reforma nás priviedla na Partizánsku lúku. Rytierske vlastnosti našich detí sme overili pri rôznych aktivitách. Vojaci musia byť pripravení chrániť rodiny, ženy a deti.
Popoludní sme si išli odpočinúť. Odpočinok – dovolenka vojakov je jedno z rozhodnutí cisárovnej Márie Terézie. My sme si išli odpočinúť na kúpalisko Delfín v Ružinove.

Piatok, 14. júla
V rámci tvorivých dielničiek sme si v kláštore vyrobili kráľovské korunky a meče, aby sme ako správny nasledovníci cisárovnej Márie Terézie mali pri sebe symboly, ktoré charakterizujú panovníkov.
Potom sme si boli prezrieť Mestské múzeum, ktoré sa nachádza v Starej radnici pri Hlavnom námestí. Vnútri sme sa oboznámili s dejinami mesta, pozreli sme si centrum Starého Mesta z vtáčej perspektívy. Rovnako sme si pozreli mestskú mučiareň, ktorá sa nachádza v suteréne múzea. Jednou z reforiem cisárovnej Márie Terézie bola aj súdna reforma. Naša panovníčka zrušila mučenie. Našťastie, lebo všetky tie nástroje vyzerali naozaj hrozivo.
Po obede sme sa vybrali do Prezidentskej záhrady. V roku 1766 navštívila záhradu prezidentského – Grasalkovičovho paláca, kde sa konala svadobná hostina jej najobľúbenejšej dcéry Márie Kristíny, ktorá sa vydávala za Alberta Saského. Palác rodiny Grasalkovičovcov navštívila aj o niekoľko rokov neskôr, v roku 1775.

Po náročnej, ale veselej hre hľadania strateného pokladu, lebo aj finančná reforma priniesla pozitívne zmeny, sme očakávali našich rodičov. Keď sa zhromaždili mohla sa začať záverečná časť nášho spoločného programu. Samotná vznešená cisárovná pasovala všetky naše deti do šľachtického stavu. Veď si to aj zaslúžili svojou odvahou, čestnosťou a usilovnosťou.

Chceme poďakovať vám drahí rodičia a drahé deti za dôveru. Už je to 7 rok, čo spolu prežívame časť leta. Rovnako aj tento rok nás bolo viac ako pred rokom. Už nás bolo 29. Je to už krásny počet. Rovnako sa tešíme tomu, že už môžeme spomedzi samotných účastníkov formovať nových animátorov. Veríme, že naše spoločné letné dni budú pokračovať.
Tešíme sa už na budúci rok ….. 9.-13. júla 2018

Ako nám bolo po minulé roky?
Tu sa dočítate viac – 2016 – 20152014