Čo sme zažili na tábore (S)poznáš zmyslovo 2019

Už sa stalo tradíciou, že v KCN BA realizujeme každý rok v lete denný tábor pre nepočujúce deti a ich priateľov. Tento rok to nemohlo byť inak! Tábor sa uskutočnil v termíne 8 – 12.júla 2019. Hlavnou témou alebo heslom tábora bolo „Šport a pohyb bez bariér“. V tomto článku skúsime opísať, čo sa nám za päť dní podarilo zažiť.

V pondelok 8. júla, sme vo františkánskom kláštore ráno už netrpezlivo očakávali príchod detských účastníkov tábora. Spolu ich bolo 21. Po úvodnej registrácii a zoznámení sme sa rozdelili do skupín. Každá skupina putovala na testovanie športovej kondície a vytrvalosti, ktorá sa overovala na rôznych stanovištiach (brušáky, bicyklovanie, skok do diaľky, labyrint, streľba z luku, drepy s činkami, prenos šošovice v lyžičke na rýchlosť,…). Všetky disciplíny nám animátorom ukázali, že deti sú zdatné na pokračovanie v tábore.

Po splnení všetkých disciplíne, sme sa odobrali na veľmi chutný cestovinový obed do nami obľúbeného Leviatanu. Po vynikajúcom obede smerovala naša cesta za jedným z obľúbených športov v Amerike – Baseballom. Tu sa nás ujal veľmi priateľský a otvorený pán menom Martin, ktorý pôsobí v Apollo Baseball klube. Martin nás zaviedol na menšie ihrisko, kde pre nás pripravil vynikajúce disciplíny. Všetci sme si prešli podstatnými prvkami hry: beh cez méty, presnosť odpalu lopty, presnosť nahodenia lopty, presnosť chytania. Všetky tieto disciplíny sme na záver otestovali v dvoch malých turnajoch Baseballu. Pre každého to bol skvelí zážitok, ktorý Martin ešte umocnil tým, že všetkým deťom venoval nové loptičky aj s podpisom, dresy a šiltovky. Touto cestou chceme v mene KCN BA vyjadriť veľké ĎAKUJEM Martinovi a klubu Apollo.

V utorok 9. júla nás čakal opäť zaujímavý deň. Hneď po príchode detí sme sa odobrali autobusom do neďalekého Lozorna. Tu sme navštívili známi golfoví klub, kde si deti mohli vyskúšať tento exkluzívny šport. Po skupinách sme sa odobrali na tri stanovištia, kde sme skúšali presnosť úderov, triafanie loptičiek do jamiek a ďaleké údery. Všetci sme mohli zistiť, že tento na pohľad pokojný šport, je aj celkom namáhavý. Všetci sme radi, že sme sa aspoň na krátky čas mohli dotknúť golfu. Touto cestou chceme poďakovať golfovému klubu v Lozorne a všetkým jeho pracovníkom, že voči nám prejavili veľkú ľudskosť a trpezlivo a s láskou sa nám venovali. ĎAKUJEME.

Po vynikajúcom obede sme sa vyviezli na Kamzík, kde si deti vyskúšali bb. Aj prostredníctvom tejto atrakcie si deti zmerali svoju odvahu, ktorú je pri niektorých športoch potrebné mať.

Streda 10. júla sa celá niesla v znamení turistiky. Ráno sme všetci nasadli na vlak do Trnavy, kde sme prestúpili na autobus, ktorý nás zaniesol do Naháča. V tejto dedinke sme začali našu turistickú cestu. Pred nami bolo cca 40 min. putovania po miernej turistickej ceste, ktorá nás priviedla až do nášho cieľa. Ním bola známa zrúcanina kostola a kláštora Katarínky. Na tomto mieste sme si s miestnou sprievodčíčkou prezreli jednotlivé časti zrúcaniny Katarínky. Záverom prehliadky bola jedinečná možnosť vystúpiť na samotný vrchol kostolnej veže, odkiaľ bol nádherný výhľad na široké okolie. Po tejto krásnej prehliadke sme sa naobedovali a na neďalekej lúke zahrali rôzne súťaže s lietajúcim tanierom, loptami, a inými športovými pomôckami. Čas bežal veľmi rýchlo a preto sme sa museli vydať na cestu domov. Vzhľadom na to, že sme mali málo času do odchodu autobusu, na ceste späť sme si otestovali rýchlu chôdzu a beh. To nám nakoniec pomohlo stihnúť náš spoj domov do BA 🙂

Štvrtok 11. júla sa náš tábor doobeda vydal do športového centra NTC. Tu sme zorganizovali turnaj v Bedmintone. Deti mali možnosť zistiť, že v tomto športe sa spája rýchlosť pohybu a úderov rakety s pomalou ladnosťou hracieho košíka. Na prekvapenie nás animátorov, všetky deti táto hra veľmi bavila a málo kto z nich chcel ísť z ihriska dole.

Z NTC sme sa MHD vydali na cestu k letisku. no nemali sme túžbu odletieť na lietadle, ale s letom ako takým to malo niečo dočinenia. Náš tábor totiž navštívil Jump Arénu, kde sa všetci dosýta vyskákali na rôznych trampolínach, ktoré nám veľa krát poskytli možnosť si zalietať :-). Okrem trampolín si deti mali možnosť vyskúšať aj chôdzu po lane nad penovou priepasťou. Bolo to veľmi zaujímavé a adrenalínom pretkané bláznenie sa na trampolínach.

Piatok 12. júla bol posledný deň tábora. Hneď ráno sme sa nabudili na posledné športové aktivity. Na úvod sme si cez projektor pustili rôzne športové disciplíny, počas ktorých sa udialo mnoho zaujímavých až zázračných výkonov.

Takto povzbudení sme sa pomedzi kvapky vydali na poslednú, vodácku púť. Autobusom sme sa prepravili do neďalekého Čuňova na Divokú vodu, kde sme si na divokej vode zapádlovali na rafte a kajakoch. Bolo to veľmi adrenalínové zápolenie pomedzi bránky. No každí sa chopil pádla a pomohol svojej lodi tak, ako najlepšie vedel. Všetci sme bez najmenšej ujmy – aj keď mokrí – prišli na breh, odkiaľ sme išli do priestorov nádhernej miestnej reštaurácie. Obed bol veľmi chutný! Na konci obeda vyšlo aj slniečko, čo sme hneď využili na vonkajšie športové súťaže. Niekto si hádzal lietajúcim tanierom, niekto bumerangom a iný zas hrali futbal alebo volejbal. Každí si zašportoval dosýta.

Po vodáckom doobedí sme sa vydali na poslednú, a to rozlúčkovú cestu do františkánskeho kláštora. V jeho hlavnom veľkom refektóriu sme pre rodičov pripravili krátky záverečný program, súčasťou ktorého bolo odovzdávanie pripravených medailí, diplomov a záverečných darčekov. Po tomto krásnom a slávnostnom momente sme prešli voľne do spoločného pohostenia. To bolo bohaté na ovocie a rôzne sladké maškrty, ktoré pripravili a priniesli aj niektorí rodičia za čo im patrí veľká vďaka.

Záverečným programom sa oficiálne tábor (S)poznáš zmyslovo 2019 skončil, a my sa pomaličky budeme pripravovať na ten nadchádzajúci v roku 2020.

Touto cestou chcem vysloviť niekoľko veľkých ĎAKUJEM.

  • V prvom rade patrí ĎAKUJEM mnohým animátorom, ktorí si ukradli čas z prázdninových a dovolenkových dní, a prišli sa aktívne a s láskou zapojiť do prípravy a priebehu tábora. Bez nich by tento tábor nebol! Menovite ďakujem: Terezke G., Martinovi G., Dianke M., Matúšovi a Martinovi S., Claire G., Táničke K., a Vendule K. Všetci ste boli SUPER!
  • Veľké ĎAKUJEM patrí aj našim partnerom z Nadácie EPH, ktorí náš tábor podporili finančnými prostriedkami, za ktoré sme mohli zabezpečiť mnohé športové, technické a kancelárske náčinie, ako aj financovať viaceré vstupy na atrakcie. Bez tejto finančnej pomoci by sme tento tábor neboli mohli zrealizovať tak, aby naplnil svoj cieľ = priviesť Nepočujúcich ku športovým aktivitám, ktoré si zo svojich prostriedkov nemôžu dovoliť. Preto všetkým partnerom z Nadácie EPH vyslovujeme opätovné ĎAKUJEM.