Tak po dlhšej dobe, sa v KCN BA niečo opäť udialo 🙂

V Katolíckej cirkvi je mesiac október zasvätený úcte a modlitbe k Panne Márii. Preto sme sa aj my v KCN BA rozhodli, že spoločne si Pannu Máriu uctime púťou. Keďže sme už boli na národnom pútnickom mieste v Šaštíne, chceli sme ísť za pannou Máriou na iné miesto. Preto sme sa rozhodli, že tentokrát pôjdeme mimo Slovensko a zamierime do susedného Rakúska. Tu sa nachádza najznámejšia mariánska bazilika v Mariazell. Je to nádherné miesto, ktoré je vsadené priamo do pohoria Álp. Takto nádherné prostredie len pridávalo k tomu, že sme sa na toto miesto veľmi tešili.

Naša púť sa uskutočnila 27. októbra 2018. Včas ráno sme sa stretli pri dome Quo Vadis v Bratislave, kde sme sa nalodili do autobusu, a o 7:00 hod. sme vyrazili na cestu smer Rakúsko. Bolo nás spolu až 28 osôb. Počasie hneď z rána nevyzeralo celkom prívetivo, ale nás to neodradilo. Našou prvou zastávkou bol starý cisterciánsky kláštor v Neuburgu, neďaleko Semmeringu. Tu sme si v tichosti prezreli kostol, kde sme sa krátko pomodlili. Na spoločnej obchádzke kostola a kláštora sme natrafili na zaujímavú vec. Priamo v útrobách kláštora sa nachádzala miestna skláreň. Doslova pred našimi očami tu miestny majstri vyrábali nádherné pestrofarebné diela zo skla. Bolo to až tak úchvatné pozeranie sa, že sa nám nechcelo ísť preč, ale….museli sme. Z Neuburgu sme pokračovali priamo Mariazell. Tu sme mali zámer ísť na krátku zastávku k neďalekému Erlauffskému jazeru, kde by sme sa naobedovali. Po príchode na toto miesto sme zistili, že pre nepriaznivé počasie sa tu nič nedeje a aj nám by bolo problematické sa pohybovať. Preto sme sa vydali priamo do centra Mariazell. Po vystúpení z autobusu, priamo pred bazilikou, sme sa každý vydali svojou cestou obdivovať krásy tohto miesta. Dokonalí zážitok znepríjemňovalo len počasie (dážď). Viacero z nás sa po osobnom obede vydalo do blízkej reštaurácie, kde sme si pochutili na miestnych vynikajúcich koláčoch a šálke kávy. V príjemne trávenom spoločenstve nám čas plynul ako voda. Ani sme sa nenazdali a blížila sa 14:00 hodina, kedy sme mali v bazilike dohodnutú Sv. Omšu. Preto sme sa pomaly vydali na cestu do baziliky. Na naše prekvapenie, nám dovolili sláviť Sv. Omšu priamo pri hlavnom oltári, kde je umiestnená zázračná soška Panny Márie. Bolo to skutočne veľké prekvapenie. Problém bol len ten, že oltár bol situovaný opačne t.j. kňaz musí byť chrbtom k ľudu. No my sme si poradili 🙂 Naše šikovné tlmočníčky Katka Vidová a Monika Binovská sa postarali o to, že v PJ pretlmočili všetko, kedy som nemohol ako kňaz tlmočiť ja. Aj napriek tomuto faktu, sme mali všetci zo Sv. omše nádherný zážitok. Na záver Sv. Omše sme si urobili spoločnú fotografiu a popstupne sme sa vydali na cestu domov do Bratislavy. Naša cesta sa zakončila okolo 18:30 hod., kedy sme dorazili pred dom Quo Vadis, kde sme sa spoločne rozlúčili a išli domov.

Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým účastníkom púte, ktorí svojou prítomnosťou tvorili nádherné spoločenstvo putujúce za našou Nebeskou matkou Máriou. Verím, že každý z nás si domov odnáša nádherný duchovný zážitok.